Główni bohaterowie książki Harry Potter i Kamień Filozoficzny

Książka Harry Potter i kamień filozoficzny

Książka Harry Potter i Kamień Filozoficzny jest znana na całym świecie i nawet jeśli ktoś jej nie czytał, zdecydowanie choćby słyszał sam tytuł. Kim są główni bohaterowie tej powieści?

Tytułowy Harry Potter

To mały chłopiec, który kilka lat temu został umieszczony w domu swojej ciotki i wuja po tym, jak jego rodzice zginęli. Choć historia taka z pewnością jest smutna, nie wydaje się być szczególnie niezwykła. Jednak co jeśli dodać do tego szczyptę magii – i to dosłownie?

Mały Harry jest bowiem czarodziejem i to nie byle jakim – a takim, który z bliżej nikomu nieznanych przyczyn zdołał przetrwać atak najpotężniejszego czarnoksiężnika: Lorda Voldemorta. To pierwsza część przygód małego czarodzieja i z pewnością też jedna z najbardziej bajkowych w całej serii. W książce Harry Potter i Kamień Filozoficzny można zobaczyć, jak działa magiczny świat stworzony przez J.K. Rowling.

Przyjaciele Harry’ego

Oprócz samego tytułowego bohatera, w książce pojawia się również szereg postaci, które albo przyjaźnią się z Harrym, albo szczerze go nienawidzą. Do tej pierwszej grupy zdecydowanie zalicza się Ron Weasley: piegowaty rudzielec, który pochodzi z licznej rodziny oraz (od pewnego momentu) Hermiona Granger: dziewczynka pochodząca z rodziny Mugoli (czyli po prostu osób niezwiązanych z magicznym światem), znająca odpowiedź na prawdopodobnie każde pytanie świata.

Jednak są to dziecięcy bohaterowie i przyjaciele Harry’ego. Oprócz nich, pojawia się również szereg innych postaci dorosłych:

– Albus Dumbledore – dyrektor szkoły,

– Minerwa McGonnagal – nauczycielka transmutacji i jednocześnie opiekunka Gryffindoru,

– Hagrid – przyjazny półolbrzym, który pełni rolę klucznika Hogwartu, a także gajowego,

– wujostwo Harry’ego – to ludzie, którzy zdecydowanie go nie znoszą za wszelkie powiązania z magicznym światem.

Czy książka jest warta przeczytania?

Cała seria o małym czarodzieju znalazła się na liście najczęściej czytanych książek na świecie, jednak nie to czyni ją wyjątkową. Opowieść o Harrym warto przeczytać głównie ze względu na jej ponadczasowe przesłanie o miłości i przyjaźni.