Drewniane warzywa do krojenia – czy są bezpieczne?

Dzieci uwielbiają zabawki, które mają sporo elementów. Właśnie dlatego ich szczególnym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju klocki, puzzle, układanki. Zestawy wieloczęściowe zajmują maluchom więcej czasu niż zabawki, które nie składają się z wielu części i szybciej się nudzą. Nad zestawami trzeba się dłużej pochylić i zastanowić, a ponadto można z nich tworzyć rozmaite kombinacje. Zabawa powinna być zresztą kreatywna i wielowymiarowa. Dobrym pomysłem są takie układanki , które dają możliwość wykonywania życiowych czynności, typu przyrządzanie potraw, pranie, prasowanie, odkurzanie. Kilkulatkowie zaczynają bacznie przyglądać się dorosłym i odnajdują w sobie pasję pomagania, którą trzeba mądrze wspierać już w tak młodym wieku. Przykładem angażujących zabawek są drewniane warzywa do krojenia ze sklepu tantis.

Z czego składa się zestaw drewnianych warzyw?

Komplety drewnianych, malowanych warzyw lub owoców składają się zazwyczaj z kilku bądź kilkunastu przedmiotów zapinanych na rzepy. Dzięki temu każdą rzecz można „przeciąć” na pół a następnie złożyć w całość. Warzywa i owoce są różnej wielkości, zwykle mają od 5 do 10 cm. W zestawie znajduje się dziecinny nóż do krojenia oraz funkcjonalna deseczka. Czasem w komplecie można dostać też garnuszki lub miseczki. Drewniane warzywa do krojenia można zresztą łączyć z innymi zabawkami tego typu np. kuchnią dla dziewczynek. Wtedy zabawa jest ciekawsza i bardziej wciągająca. Drewniane warzywa przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku, lecz docelową grupę stanowią dwu – lub trzylatkowie. Ze względu na niewielkie gabaryty elementów mniejsze dzieci mogłyby je wkładać do buzi. Zabawki naśladujące rzeczywistość muszą być dawane maluchom, które potrafią już rozróżnić prawdziwe warzywo lub owoc od tych „na niby”.

Jak warzywa do krojenia wpływają na maluchy?

Kolorowe zabawki pobudzają wyobraźnię najmłodszych. Z kolei elementy, które trzeba rozdzielać i dopasowywać do siebie uczą koncentracji na celu, precyzji ruchów oraz zaangażowania w pracę. Zabawki, które wymagają od dziecka większej interakcji, aniżeli tylko przytulenia, czyli tzw. zabawki angażujące mają za zadanie uczyć koordynacji motorycznej, sprawności manualnej oraz rozróżniania kształtów i barw. Maluchy potrzebują nieustannie nowych bodźców, aby móc zyskiwać wiedzę o otaczającym ich świecie i rozwijać się w optymalnym tempie. Współczesne zabawki spełniają więc nie tylko funkcję rozrywkową, ale także edukacyjną. Zwykle najlepszymi zabawkami są takie, które stanowią przedmioty codziennego użytku lub też gadżety inspirowane naturą.

Weryfikowanie sprzedawców zabawek dla dzieci

Warto czytać etykiety zamieszczane na zabawkach oraz opinie o nich wyrażane w Internecie przez innych rodziców. Aby zabawki dla dzieci były bezpieczne, muszą być przede wszystkim dostosowane do wieku maluchów. Drewniane warzywa do krojenia nie stanowią zagrożenia dla pociech, które nie są już na etapie połykania wszystkiego, co napotkają na swojej drodze. Jak w przypadku każdego rodzaju zabawki, także i w przypadku kompletów do krojenia wykonanych z drewna, należy sprawdzać, czy posiadają one wymagane certyfikaty i atesty bezpieczeństwa.